Google AMP Nedir? "Hızlandırılmış Mobil Sayfalar"

Google'nin son yeniliği olan AMP Mobil cihazlarda hızlandırılmış mobil sayfalar özelliğini sunmaktadır peki;

Google AMP Nedir?

Türkçe açılımı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan bu özellik web sitelerinizin mobil cihazlarda daha hızlı şekilde açılmasını ve çalışmasını sağlamak için geliştirilmiş bir sistemdir. AMP sayesinde mobil cihazlarda bir sitenin açılması çok hızlı hale gelmektedir Googlenin yıllardır önem verdiği mobil uyumlu siteler ve hızlı siteler AMP sayesinde bir araya geliyor ve hem hızlı hem mobil uyumlu bir site ile SEO konusunda yükselme sağlamanızda mümkün gözüküyor.

Google AMP Nasıl Çalışır?

Mevcut siteniz için AMP özelliğini kullanmak istiyorsanız öncelikle Google'nin yönergelerini incelemenizi öneririz, Bu Linkten Yönergeleri inceleyebilirsiniz.

Kendi kodladığınız web sitenizde AMP çalıştırmanız için yönergeleri uygulamanız gerekmektedir sonrasında Google belli bir süre geçtikten sonra bu özelliğinizi indexlemeye başlayacaktır.

Google AMP WordPress ile Nasıl Kurulur?

Wordpress altyapılı siteler için AMP kurulumu çok daha kolay şekilde gerçekleşiyor. Wordpress admin panelinizde Eklentiler > Yeni Ekle > Arama Kısmına AMP yazıp çıkan eklentiyi kurarak AMP özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Google AMP test etmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz > https://search.google.com/search-console/amp